01 02 2020
– 22 03 2020

IDŹ NA CAŁOŚĆ

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29
Wernisaż: 31.01.2020, godz. 18.00
Wystawa: 1.02–22.03.2020
Artyści: Wiktoria Walendzik, Konrad Żukowski
Kuratorka: Gabriela Warzycka-Tutak
Identyfikacja graficzna: Marcel Kaczmarek

Let’s Make a Deal

Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie.

Wyobraź sobie utopię z lustrzaną podłogą. Rozrośnięta łabędzia hybryda, okryta wężami, czeka, aby zabrać Cię w triumfalny rejs. Zasiadasz wygodnie, z białych ścian migoczą najdroższe kamienie świata, szepczą do Ciebie rozmaite historie. Shine bright like a diamond?

W tej lustrzanej bajce rodzi się iluzja, która tworzy nowe znaczenia i nową ludzkość. Pod przykrywką blichtru i bogactwa wyczuwalne jest napięcie. Bóg ognia* budzi się do życia, wydając na świat kolejne gwiazdy.

W krainie mlekiem i miodem płynącej sam decydujesz o wszystkim. Tafla, w której się swobodnie przeglądasz, odzwierciedla świat dookoła, ludzi, zdarzenia, będące częścią stworzonej specjalnie dla Ciebie iluzji. Blef oparty na prostych zasadach, w którym uczestniczy każdy z publiczności. Możesz zadecydować, czy to, co widzisz, jest Twoją nagrodą, czy będziesz ją zdobywać na własnych prawach. Po przycumowaniu do brzegu nieustannie toczy się gra. W finale weźmie udział ryzykant, który nie zmaga się z syndromem zejścia na ląd*.

Idź na całość to wariacja na temat marzeń o boskości, triumfie i sukcesie. To metafora aspiracji świata sztuki. Przestrzeń galerii – jako świątynia posiadania, miejsce elitarne, błyszczące, niefunkcjonalne, epatujące przepychem i barokowością – staje w kontraście do codzienności. W nadmiarze możliwości wirują obietnice ze świata marzeń i tylko od Ciebie zależy, czy uda Ci się ich dosięgnąć.

Prezentacja w Gdańskiej Galerii Miejskiej jest pierwszą wspólną wystawą dwóch wyrazistych osobowości – Wiktorii Walendzik i Konrada Żukowskiego. Wystawie towarzyszy konkurs organizowany przez artystów, Szybki Egipt, w którym główną nagrodę stanowi wycieczka do Egiptu – krainy faraonów i tajemniczych piramid.

 

Marzenia się spełniają / Tylko stale, stale myśl o nich myśl / Wszystko, co tylko chcesz / Może się zdarzyć dziś!

*Wulkan (łac. Vulcanus)

*Syndrom MDD (mal de débarquement) – syndrom zejścia na ląd


Konrad Żukowski, urodzony w 1995, działa w obszarze malarstwa, instalacji i wideo. Ukończył ASP w Krakowie w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Studiował na University of Applied Arts w Wiedniu. Głównym motywem jego prac są ludzkie ciała oraz tematy zaczerpnięte z popkultury. Uczestnik wystaw zbiorowych oraz indywidualnych, m.in. w galeriach Jak zapomnieć w Krakowie, Serce Człowieka w Warszawie, Grey House Foundation w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Rondzie Sztuki w Katowicach, BWA Bielsko-Biała, CSW Łaźnia w Gdańsku. 

Wiktoria Walendzik, urodzona w 1994 roku, działa w obszarze instalacji, obiektu i rysunku. W 2018 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom licencjacki w pracowni prof. Kamila Kuskowskiego na kierunku multimedia. Obecnie kontynuuje studia magisterskie na Akademii Sztuki w Szczecinie. Finalistka konkursów Project Room 2019 CSW Ujazdowski oraz Artystyczna Podróż Hestii. Uczestniczka wystaw zbiorowych, m.in. w BWA Warszawa, Galerii Szarej w Katowicach, Instytucie Polskim w Berlinie.

Grafika z napisem "Idź na całość"