13 10 2019
– 28 10 2019

MALARY

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 1, ul. Piwna 27/29
Wernisaż: 13.10.2018, godz. 19.00
Wystawa: 13.10-28.10.2018, wtorek-niedziela, godz. 14.00-18.00
Uczestniczki: Patrycja Cichosz, Paulina Grosz, Katarzyna Jakubowska, Zuzanna Leśniak, Martyna Modzelewska, Justyna Molska, Ewa Staśkiewicz, Małgorzata Tęgowska
Kurator: Mateusz Pęk

Świat sztuki jest jak wielkie tłuste cielsko, wokół którego gromadzą się chmary głodnych komarów. Spiją kroplę lub dwie, mnożą się i przepadają bez pamięci. Choć ich życie jest krótkie, nie mają złudzeń co do swych talentów i możliwości. W nieustannym cyklu roznoszą drobiny zarówno piękne, jak i niebezpieczne - to MALARY.

MALARY to wystawa członków koła naukowego Wydziału Malarstwa ASP Gdańsk. W kole działamy od trzech lat, w uczelni jak i wobec niej, co w dużym stopniu warunkuje refleksję nad samą akademią – jak głosi jedno z naszych haseł ukrywamy się za plecami instytucji. Wspólne niezobowiązujące spotkania są okazją do wymiany spostrzeżeń i pomysłów. Naszym podstawowym celem jest tworzenie przestrzeni do dyskusji wokół zagadnień malarstwa oraz sztuki w przestrzeni publicznej (cykl spotkań Herbatka dla dwojga). Mamy również na swoim koncie działania grupowe o charakterze interwencyjnym (14 Documenta w Kassel, 10 Berlin Biennale).

Prace wchodzące w skład wystawy to m.in. projekt alternatywnego biura promocji, zmielone nieudane obrazy, performance w Berlinie, którego tworzywem były plastikowe reklamówki oraz gigantyczna złota rama. Tytułowa wszywka MALARY jest trochę jak podkoszulek z podobizną Che Guevary. Neutralizuje ona potrzebę art-rewolucji, podporządkowuje jej znaki twórczej gramatyce oraz prawom rynku. Z naszych prac wybrzmiewa nuta studenckiej ironii ale również poczucie, że wszelki opór jest daremny. Pozostawiamy jednak sobie pewną ostateczną perwersję, jaką daje rozkosz twórczej demaskacji.