PO CO KOMU KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA?

Spotkanie z udziałem Anny Witkowskiej i Marii Sasin w ramach cyklu Günter i Daniel.
Moderacja: Adrian Chorębała
Data: 4.03.2021 (czwartek)
Miejsce: YouTube GGM
Godzina: 13.00

Po co komu książka artystyczna – stawiając sobie to przewrotne pytanie chcemy zastanowić się nad tym, czym w zasadzie ona jest? Czy treść wpływa na formę? Jaką rolę odgrywa projektant? Czy kurator to pisarz, a artysta to ilustrator? Na te i wiele innych intrygujących pytań spróbujemy odpowiedzieć podczas spotkania z udziałem Anny Witkowskiej i Marii Sasin, moderowanego przez Adriana Chorębałę. Skupimy uwagę na dwa szczególne wydawnictwa Gdańskiej Galerii Miejskiej: „Günter Grass. Kolekcja” oraz serię publikacji: „Grass+”. Porozmawiamy o graficznych wyzwaniach, kuratorskich dylematach i ich wzajemnej relacji. Zastanowimy się nad funkcją uobecniania artysty poprzez wydawnictwa. Będzie o kolekcji dzieł Grassa i planach na przyszłość.

Anna Witkowska, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, artystka wizualna, projektantka, okazjonalnie kuratorka, wykładowczyni na Akademii Sztuki w Szczecinie oraz rodzimej uczelni.

Maria Sasin, kierownik Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Kuratorka wystaw i koordynatorka festiwali w Gdańskiej Galerii Miejskiej. W swojej praktyce zainteresowana jest działaniami performatywnymi i sztuką lokalną.

Adrian Chorębała, menadżer kultury, kurator, dziennikarz. Jako kuratora interesują go związki sztuk wizualnych z relacjami społecznymi, muzyką, architekturą, a także rola sztuki i artysty we współczesnym świecie.