Akcja składania kwiatów pod pomnikami mężczyzn / Małgorzata Markiewicz

Nie minął tydzień od ostatniego zgłoszenia na Grassomanię, a komisja Gdańskiej Galerii Miejskiej wyłoniła kolejny projekt w konkursie!

Akcja składania kwiatów pod pomnikami mężczyzn”, to kontynuacja wieloletniej pracy uznanej krakowskiej artystki multimedialnej – Małgorzaty Markiewicz, której kolejne odsłony były prezentowane między innymi w Krakowie, Londynie oraz Rzymie. Więcej informacji o twórczości artystki można przeczytać pod adresem: 
https://culture.pl/pl/tworca/malgorzata-markiewicz

Tegoroczne składanie „kwiatów z ubrań” pod pomnikiem Güntera Grassa w Gdańsku-Wrzeszczu nawiąże m.in. do setnej rocznicy uzyskania przez kobiety możliwości studiowania na ASP w Krakowie, a także do licznych żeńskich postaci opisanych w powieści Güntera Grassa pt.Turbot. 

Więcej szczegółów już wkrótce!

Zapraszamy!


GRASSOMANIA 11 – OPEN CALL:
https://www.ggm.gda.pl/pl,0,0,2013,GRASSOMANIA_11_OPEN_CALL,0,0,index.php

Dotychczas była festiwalem, którego koncepcję corocznie opracowywały kuratorki: Iwona Bigos (2009 – 2013), Maria Sasin (2009 – 2013) i Marta Wróblewska (2013 – 2018). Po doświadczeniu 10 edycji pragniemy, aby Grassomania swoją formułą dostosowała się do nowych realiów artystycznych i potrzeb społecznych zgodnych z ideami demokracji i aktywizmu. Dlatego też oddajemy inicjatywę twórczą w Wasze ręce! Przez cały rok przyjmujemy zgłoszenia Waszych pomysłów nawiązujących do szeroko pojętej tematyki grassowskiej, ze szczególnym naciskiem na wątki bliskie ideałom przyświecającym ogólnopolskim obchodom Roku Antyfaszystowskiego oraz gdańskiego roku Wolności i Solidarności. Zachęcamy do nawiązywania żywego dialogu z twórczością Güntera Grassa, kolekcją jego prac oraz całorocznym programem Gdańskiej Galerii jego imienia. Interesują nas inicjatywy, którym nieobca będzie grassowska inklinacja do zaangażowanej intelektualnej polemiki, czynnej odpowiedzialności politycznej, obywatelskiej i artystycznej, związanej z zajmowaniem stanowiska w istotnych kwestiach dotyczących otaczającej nas rzeczywistości. Właśnie dialog twórczy pojmujemy jako kwintesencję demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego. Upatrujemy w nim podstawowej formy komunikacji międzyludzkiej utrzymanej w pokojowej atmosferze gwarantującej wzajemne wsparcie, a stanowczo wykluczającej hierarchizowanie i podziały. Dlatego liczymy na Waszą kreatywność i eksperymentalność! Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym regulaminem tegorocznej Grassomanii i czekamy na Wasze zgłoszenia! WE WANT YOU!