16 11 2018
– 17 11 2018

Narracje #10 / Gdańsk Oliwa

NARRACJE #10 SŁOŃCA W CISZY BYŁY JAK WIELKI ŚPIEW W ZENICIE

Instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej
Gdzie:
Gdańsk – Oliwa
Kiedy: 16.11-17.11.2018
Godziny otwarcia instalacji: 17.00-24.00
Punkt info: Siedziba Rady Dzielnicy Oliwa, ul. Opata Jacka Rybińskiego 10
Klub festiwalowy: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

Artyści: Sari Alhassanat, Przemek Branas, Hubert Czerepok, Jakub Danilewicz, Wojtek Doroszuk, Elvin Flamingo, Kristaps Epners, Viktor Frešo, Anna Królikiewicz, Kasper Lecnim i Irmina Rusicka, Bartek Lis i Joanna Morawiecka, Indrė Liškauskaitė, Emilia Orzechowska oraz Magdalena Jędra, Tatiana Kamieniecka, Katarzyna Konieczka, Piotr Pawlak, Julia Porańska; Łukasz Radziszewski, Maciej Salamon, Piotr Skiba, Grzegorz Stefański, Mariusz Waras, Jamie Whitby, Karolina Wiktor, Piotr Zamojski
Kurator: Piotr Stasiowski
Identyfikacja wizualna: Patryk Hardziej
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

Jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 16-17.11.2018 w Oliwie, gdzie przed laty Rainer Maria Rilke zapisał słowa będące dziś tytułem festiwalu: Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie. Zaproszeni przez Piotra Stasiowskiego, kuratora tegorocznych NARRACJI, artyści zaproponują publiczności, w aurze nieco odbiegającej od tej opisanej przez poetę, swoją opowieść o jednej z najpiękniejszych gdańskich dzielnic.

NARRACJE trwają dwa wieczory, podczas których organizowane są spacery trasą wyznaczaną przez festiwalowe realizacje. Prace oglądać można zarówno z przewodnikami (oprowadzania odbędą się również w języku angielskim i rosyjskim), jak i samodzielnie, uzbroiwszy się w specjalnie przygotowaną mapę.

23 lipca 1898 roku „w okolonej bukami altanie” Parku Oliwskiego miało miejsce niezwykłe zdarzenie. Młody Rainer Maria Rilke wspólnie ze swoją przyjaciółką, pisarką Lou Andreas-Salomé, „obmyślają” zakończenie dla jednego z wierszy poety: Spójrz, jak się wciąż ociąga życie, / nim się odmieni. Słońca w ciszy / były jak wielki śpiew w zenicie. / I wtem po zboczach szmer: słyszycie? – / i tylko lęk ci towarzyszy (fragment wiersza w tłumaczeniu Adama Pomorskiego).

W 2016 roku w parku odsłonięto tablicę upamiętniającą chwile opisane w dzienniku Rilkego. Możemy sobie wyobrazić pogodę tego letniego, słonecznego dnia, która znalazła odzwierciedlenie w wersach wiersza.

Niezwykły charakter dzielnicy nierozerwalnie łączy się z jej bogatą historią oraz wyjątkowym położeniem na zalesionym stoku, stanowiącym ramę tutejszego pejzażu. Zachowując wyraźne ślady dawnego układu, architektury i specyficznego klimatu, Oliwa do dziś sprawia wrażenie odrębnego miasta, którego tożsamość nie bazuje wyłącznie na statycznym rysie historycznym, lecz czerpie ze stałego rozwoju ekonomicznego, społecznego i kulturalnego.

Celem dziesiątej, jubileuszowej, edycji festiwalu NARRACJE jest próba wszechobejmującego odczytania tej dzielnicy. Zadaniem zaproszonych artystów jest ujawnienie przed widzami tego, co – choć pozornie oczywiste – w szerszym kontekście zyskuje nowe znaczenie. Rilke i Lou Andreas-Salomé pisali w tym miejscu o słońcach; my przyjrzymy się Oliwie po zmroku, w listopadowy wieczór, gdy wszystko będzie wyglądać inaczej – mówi kurator Piotr Stasiowski

Wydarzenia dodatkowe i ważne miejsca
W siedzibie Rady Dzielnicy Oliwa zorganizowany zostanie Punkt Informacyjny, a w Oliwskim Ratuszu Kultury Klub Festiwalowy. Ulica Schopenhauera zamieni się w strefę gastronomiczną – jedzenie serwować będą lokalni restauratorzy i zaproszone foodtrucki, a Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto i Traffic Design zaprezentują tu efekty projektu odnowy szyldów, w którym udział wzięli przedsiębiorcy działający na tej niewielkiej ulicy.
W Młynku Sztuki oraz Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci.

Klub festiwalowy
miejsce: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

Klub będzie działał w trzech strefach: ogródek (17.00–22.00), bar przed wejściem (19.00–1.00) i parter Ratusza (22.00–1.00).

16.11 / piątek (17.00 – 01.00)
Strefa 1: 17.00 – 22.00 Ogródek Ratusza (wejście przez klubokawiarnię lub od tyłu budynku):
– działania warsztatowe poświęcone tematyce warzyw (dla dzieci i dorosłych)
– degustacja dań warzywnych oraz słodkich wypieków z warzywami
Strefa 2: 19.00 – 1.00 Bar przed wejściem do Ratusza
Strefa 3: 22.00 – 1.00 Parter Ratusza:
22.00 Arszyn Na warzywach | koncert
23.00 – 1.00 DJ Ryan R | after party

17.11 / sobota (17.00 – 01.00)
Strefa 1:
– działania warsztatowe poświęcone tematyce warzyw (dla dzieci i dorosłych)
– degustacja przetworów warzywnych i herbat ziołowych, szycie strojów warzyw na bal
Strefa 2: 19.00 – 1.00 Bar przed wejściem do Ratusza
Strefa 3: 22.00 – 1.00 Parter Ratusza:
22.00 Warzywna IDR z Poly&Ester | sportowa rozgrzewka
-22.30 – 1.00 Bal przebierańców pt. Dzikie Warzywa, set DJ-ski: Zosia i Grześ

Artyści: Renata Adamczyk-Sałek, Kejsi Casey i Dana Chmielewska, Ola Cho, Anna Chomicz, Ewa Iwańczuk, Agata Królak, Mirosława Liberska, Aurora Lubos, Zosia Martin, Natalia Recław, Iwona Sidło, Paweł Sidło, António Xavier, Zosia i GrześNARRACJE
od 2009 roku eksplorują nowe miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeń publiczną dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają odkryć je ponownie. Kuratorami Narracji byli już: Bettina Peltz (2009 – 2011), Steven Matijcio (2012), Rob Garrett (2013), Anna Witkowska i Adam Witkowski (2014). Przez lata festiwal zagościł: na Dolnym Mieście w Gdańsku, na Głównym i Starym Mieście oraz na Stoczni Gdańskiej, na Długich Ogrodach i we Wrzeszczu Górnym. W roku 2015 z kuratorką – Anną Smolak wyruszyliśmy poza centrum – do Nowego Portu. Stach Szabłowski – kurator ósmej edycji NARRACJI na miejsce festiwalu w 2016 roku zaproponował położoną 60,8 m n.p.m Biskupią Górkę. W 2017 roku Anna Czaban wybrała nadmorskie Brzeźno jako miejsce dziewiątej edycji festiwalu.


Kurator: Piotr Stasiowski (ur. 1980 r.)
Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2006-2011 prowadził Studio BWA przy BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Od 2012 do 2014 roku był głównym kuratorem Muzeum Współczesnego Wrocław. Od 2015 roku jest dyrektorem Gdańskiej Galerii Miejskiej. Jako kurator Stasiowski przygotował ponad 40 wystaw indywidualnych i zbiorowych; jest autorem tekstów, które ukazywały się w katalogach wystaw, książkach, magazynach o sztuce. Pochodzi z Jarosławia, obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku.Partnerzy NARRACJI #10:
Rada Dzielnicy Oliwa, StaraOliwa.pl, Fundacja Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury, Restauracja Tu Można Marzyć, Ratusz B&B, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku im. Stefana Żeromskiego, Fundacja Artystów Kolonia Teraz, Dom Zarazy, Młynek Sztuki, Nadleśnictwo Gdańsk