Narracje #12

Festiwal NARRACJE: do zobaczenia w październiku 2021!

Tegoroczna, zaplanowana na 20 i 21 listopada 2020 12. edycja festiwalu NARRACJE nie odbędzie się. Liczba zakażeń COVID-19 w Polsce i w Czechach, gdzie mieszkają kuratorzy oraz kilka zaproszonych artystek stale rośnie. Każdego roku festiwal przyciąga kilkutysięczną publiczność, a spora część jego programu tworzona jest przez zagranicznych artystów i artystki oraz uzależniona od ich obecności w Gdańsku. W dzisiejszych warunkach organizacja wydarzenia w jego normalnym kształcie nie jest możliwa. Do Wrzeszcza Dolnego na NARRACJE odbywające się pod hasłem Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska zapraszają 22 i 23 października 2021 roku.

– Priorytetowe jest dla nas bezpieczeństwo publiczności i twórców. Przy gwałtownie rosnących liczbach zakażeń COVID-19 i wobec ograniczeń wprowadzonych w żółtych i czerwonych strefach, jako odpowiedzialni organizatorzy podejmujemy trudną i w naszym poczuciu słuszną decyzję o odwołaniu tegorocznych NARRACJI. Organizacja festiwalu w zaplanowanej formule i przy specyfice prac artystycznych jest w tych warunkach niemożliwa – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

Przypomnijmy: kuratorzy, hasło przewodnie oraz artyści i artystki 12. edycji NARRACJI Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny wybrani zostali w 2019 roku. Koncept Piotra Sikory i Kariny Kottovej wpłynął na konkurs kuratorski na 11. edycję NARRACJI. Ze względu na specyfikę i czasochłonność przygotowania zaproponowanej przez nich edycji, kuratorzy zostali zaproszeni do zrealizowania festiwalu w 2020 roku.

– Program NARRACJI, które są jednym z flagowych wydarzeń Instytutu Kultury Miejskiej i współorganizującej je Gdańskiej Galerii Miejskiej, w głównej mierze zależy od artystów i artystek przygotowujących projekty i instalacje. Polska i Czechy, a także inne kraje, skąd również pochodzą zaproszeni przez kuratorów twórcy, borykają się z coraz wyższymi wskaźnikami zachorowań. Podróże zagraniczne nie są obecnie zalecane, a obostrzenia z nimi związane i obowiązek kwarantanny mogą zmienić się w każdej chwili – dodaje Piotr Stasiowski, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej.

To, jak w zmieniającą się rzeczywistość wpisze się koncepcja kuratorska Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny oraz prace artystów i artystek zobaczymy na NARRACJACH we Wrzeszczu Dolnym w październiku 2021 roku. 

– W koncepcji kuratorskiej proponowaliśmy wycieczkę w rok 2080 z przekonaniem, że możemy malować przyszłość w jasnych barwach. Decyzja o przełożeniu festiwalu jest dla nas trudna, a zarazem postrzegamy ją jako konieczność – bezpieczeństwo jest najważniejsze, zwłaszcza jeśli chcemy, aby spekulatywne głosy artystów wybrzmiały jak najlepiej, trafiając przy tym do szerokiej publiczności. Obecną sytuację traktujemy jako sprawdzian dla naszych optymistycznych wizji. Zapraszamy więc za rok, nie tracąc nadziei, że spotkamy się na NARRACJACH – mówią Piotr Sikora i Karina Kottová, kuratorzy 12. edycji NARRACJI Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny.

Trwa konkurs kuratorski na koncepcję 13. edycji festiwalu NARRACJE, która odbędzie się na gdańskiej Przeróbce. Z powodu przeniesienia aktualnej, 12. edycji, na rok 2021, kolejna odsłona festiwalu również ulegnie odpowiedniemu przesunięciu i odbędzie się w listopadzie 2022 roku. Konkurs na składanie propozycji koncepcji kuratorskich 13. edycji NARRACJI zostaje przedłużony do 30 listopada bieżącego roku. Więcej informacji: http://ikm.gda.pl/narracje.

Artyści i artystki zaproszeni przez Piotra Sikorę i Karinę Kottovą do udziału w 12. edycji festiwalu NARRACJE: Mark Fridvalszki (HU), Barbora Kleinhamplová (CZ), Kateřina Konvaliová (CZ), Magda Lazar (PLR), Michalina Bigaj (PL), Cecylia Malik (PL), Kateřina Olivová (CZ), The Melancholy of Marissa Cooper: Zuzanna Žabková i Nika Timkova (SK), Centrum Centrum: Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur (PL), Tauator Maciej (PL), Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek (PL), Egill Sæbjörnsson (ISL), Lucia Sceranková (SK) we współpracy z Veronicą Strang (UK), Julita Wójcik (PL), Iza Tarasewicz (PL).

Organizatorem NARRACJI jest Instytut Kultury Miejskiej, współorganizatorem Gdańska Galeria Miejska (instytucje kultury Miasta Gdańska). 

www.narracje.euwww.facebook.com/NarracjeGdansk 

Dodatkowy katalog plików: ikm_logo/ikm_logotyp.jpg     Dodatkowy katalog plików: ggm_logo/ggm_logo_nazwa_poziom.png