22 10 2021
– 23 10 2021

Narracje #12

Jaki będzie Gdańsk w 2080 roku? Odpowiedzi we Wrzeszczu Dolnym poszuka festiwal NARRACJE #12.

12. edycja NARRACJI to podróż w czasie do roku 2080, w którym – zgodnie z prognozami ekologów – część Gdańska zostanie zalana przez wody Bałtyku. W myśl fantastycznej koncepcji kuratorów, Kariny Kottovej i Piotra Sikory, nie wywoła to jednak ekologicznej katastrofy, jaką znamy z czarnych scenariuszy. Racjonalny optymizm wyznacza tu kierunek poszukiwań: w przestrzeni miejskiej Wrzeszcza Kottová i Sikora zaproponują projekty oparte na spekulacji stanowiącej syntezę pracy artystów, naukowców i aktywistów miejskich.

Wprawdzie mamy świadomość powagi sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, jednak nie wierzymy w ponure scenariusze antropocenu. Chcemy zbudować wydarzenie, które zamiast apokalipsy oferuje jasny obraz przyszłości, a jako remedium na obserwowane już dziś dramatyczne następstwa wpływu człowieka na planetę inicjuje współpracę mieszkańców, artystów, aktywistów, działaczy miejskich i ekologów – mówią kuratorzy festiwalu NARRACJE #12.

*Przypomnijmy: NARRACJE #12 miały się odbyć 20 i 21 listopada 2020 roku. W związku z sytuacją wywołaną pandemią, festiwal został przeniesiony na rok 2021.

TERMIN NARRACJI #12:
22 i 23 października 2021

ARTYŚCI I ARTYSTKI NARRACJI #12:

Mark Fridvalszki (HU), Barbora Kleinhamplová (CZ), Kateřina Konvaliová (CZ), Magda Lazar (PL) i Michalina Bigaj (PL), Cecylia Malik (PL), Hana Magdoňová (CZ), Jan Matysek (CZ), The Melancholy of Marissa Cooper: Zuzanna Žabková i Nika Timkova (SK), Centrum Centrum: Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur (PL), Tatuator Maciej (PL), Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek (PL), Egill Sæbjörnsson (ISL), Lucia Sceranková (SK), Julita Wójcik (PL), Iza Tarasewicz (PL).

KURATORZY:

Karina Kottová (ur. 1984) kuratorka i teoretyczka sztuki współczesnej. W swojej praktyce kuratorskiej interesuje się psychologicznym i emocjonalnym wpływem na współczesne socjopolityczne tendencje oraz teorią feminizmu, a zwłaszcza subwersywnym potencjałem kategorii feministycznych, takich jak empatia, irracjonalność czy intuicja. Obecnie jest dyrektorką Towarzystwa Jindřicha Chalupeckiego. Mieszka w Pradze.

Piotr Sikora (ur. 1986) jest krytykiem i kuratorem sztuki współczesnej. W swoich projektach wystawienniczych często odnosi się do tematów polityki tożsamościowej, stereotypów i uprzedzeń związanych z regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Bada połączenia pomiędzy pop-kulturą, polityką oraz światem sztuki. Pracuje jako kurator programu rezydencji artystycznych w MeetFactory. Wykłada na Anglo-American University w Pradze. Mieszka w Pradze.

Organizatorem NARRACJI jest Instytut Kultury Miejskiej, współorganizatorem Gdańska Galeria Miejska (instytucje kultury Miasta Gdańska).

Szczegółowy program pojawi się jesienią na stronie:
www.narracje.eu

oraz na fanpage’u festiwalu:
www.facebook.com/NarracjeGdansk