Festiwal Narracje

NARRACJE to festiwal sztuki współczesnej prezentowanej w przestrzeni publicznej Gdańska. Prace artystyczne stają się nawigatorem miejskiej przygody: posługując się różnymi narzędziami, pozostają w bliskiej relacji z przestrzenią. Prowokują, interweniują i zrywają warstwy codzienności, by ujawnić ukryte znaczenia.

NARRACJE każdego roku odbywają się jesienią, zawsze w innej dzielnicy, która staje się punktem odniesienia dla kuratorów i inspiracją dla artystów.

Kuratorami NARRACJI byli dotychczas: Bettina Pelz (2009-2011), Steven Matijcio (2012), Rob Garrett (2013), Ania Witkowska i Adam Witkowski (2014), Anna Smolak (2015), Stach Szabłowski (2016), Anna Czaban (2017), Piotr Stasiowski (2018), Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian (2019), Karina Kottová i Piotr Sikora (2021). 

Festiwal zagościł dotąd na Starym i w Głównym Mieście oraz na terenie Stoczni Gdańskiej, na Dolnym Mieście, Długich Ogrodach, we Wrzeszczu Górnym, w Nowym Porcie, na Biskupiej Górce, w Brzeźnie, Oliwie, na Siedlcach i we Wrzeszczu Dolnym

13 edycja Narracji planowana jest w dniach 18-19 listopada na Przeróbce. Jej kuratorkami będą Emi Orzechowska i Bogna Świątkowska. 

Festiwal organizuje Instytut Kultury Miejskiej we współpracy z Gdańską Galeria Miejską.