„Gwoździec Re!konstrukcja” Tworzymy historię!

Muzeum Historii Żydów Polskich, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny oraz Handshouse Studio przystępują do realizacji drugiego, ostatniego sezonu wyjątkowego projektu edukacyjnego, w ramach którego podczas cyklu warsztatów zostanie odtworzony dach XVII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca.

Projekt jest unikatowym przedsięwzięciem zarówno ze względu na jego niezwykły historyczno-edukacyjny charakter, jak i na jego międzynarodowy zasięg. Historia nie musi być tylko pisana, mówiona, pamiętana czy interpretowana. Historia może też być robiona. Gwoździec Re!konstrukcja jest właśnie projektem historii robionej.

W projekcie Gwoździec Re!konstrukcja uczestniczy międzynarodowy zespół studentów, historyków, architektów i artystów zajmujących się klasycznym rękodziełem drewnianym. Uczestnicy warsztatów własnoręcznie, tradycyjnymi metodami, materiałami i narzędziami odtwarzają drewniany, zdobiony dach nieistniejącej synagogi z Gwoźdźca. Efekt prac, naturalnej wielkości, ręcznie wykonany dach, będzie jedną z atrakcji galerii Miasteczko w powstającym Muzeum Historii Żydów Polskich.

Warsztaty w Sanoku w 2011 r. poświęcone były przed

Wszystkie metody i zastosowane techniki są oryginalne. Dach budowano w sposób, w jaki robili to cieśle w XVII wieku. Na podstawie zdjęć odtworzono plan malunków wewnętrznych i podzielono je na fragmenty. Drewno przygotowuje się, gruntując je według specjalnej receptury, następnie przenosi na nie wzór i pokrywa polichromią, używając farb wykonanych na bazie wody, kleju króliczego oraz naturalnych pigmentów.

Więźbę i pokrycie dachu wykonano podczas zeszłorocznej edycji – wysiłkiem prawie 200 osób podczas 6 tygodni w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Rozpoczęte zostało też odtwarzanie malowideł na sklepieniu. W tym roku, w pięciu miastach Polski, ponad 100 młodych pasjonatów kończy prace malarskie. Wszystkie te prace są możliwe dzięki hojności Irene Pletka, fundatorki projektu.

Projekt Gwoździec Re!konstrukcja to unikatowa okazja, by odtworzyć piękny zabytek, ale, co ważniejsze, by zbliżyć do siebie młodych ludzi z różnych stron świata, by dać im wspólną możliwość uczestnictwa w projekcie łączącym historię z teraźniejszością. To okazja do uczenia się nawzajem swojej kultury, historii, budowania postawy tolerancji i szacunku dla innych.

Warsztaty malarskie, podczas których odtwarzano po

Wszystkie warsztaty odbywają się w miastach związanych kulturowo i historycznie z dziedzictwem żydowskim. W tym roku warsztaty odbędą się w pięciu polskich miastach:

Gdańsk: od 22 maja do 4 czerwca (Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7)

Sejny: od 11 do 23 czerwca (Biała Synagoga, ul. Piłsudskiego 41)

Kazimierz Dolny: od 26 czerwca do 7 lipca (Synagoga, ul. Lubelska 4)

Szczebrzeszyn: od 16 do 26 lipca (Synagoga, ul. Sądowa 2)

Wrocław: od 30 lipca do 14 sierpnia (Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7)

Zapraszamy serdecznie wszystkich do śledzenia postępów prac i przyjrzenia się jak powstaje historia! Czekamy na Was codziennie w godzinach 9.00-12.00 i 13.00-17.00!

Więcej o projekcie: www.jewishmuseum.org.pl

www.facebook.com/gwozdziec

trzy pisanki na trawie