Urodziny hrabiny Louise von Krockow

Data: 13 lutego 2022 (niedziela), godz. 13.00
Miejsce: Zamek w Krokowej (ul. Zamkowa 1, Krokowa)
Goście: dr Magdalena Sacha, Patrycja Orzechowska
Prowadząca: red. Tatiana Slowi
Organizator: Fundacja „Europejskie Spotkania” Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa
Wydawca: Gdańska Galeria Miejska
Współwydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego

Zapraszamy na spotkanie promujące publikację Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim w początkach XIX wieku. Działalność Louise von Krockow, które odbędzie się 13 lutego 2022 roku o godzinie 13.00 w Zamku w Krokowej. W spotkaniu wezmą udział: dr Magdalena Sacha, autorka i tłumaczka oraz Patrycja Orzechowska, projektantka graficzna książki. Całość poprowadzi redaktorka Tatiana Slowi. Ponadto o godzinie 12.00 odbędzie się koncert kameralny duetu skrzypce i fortepian, Anny Wandtke i Dominiki Glapiak. Zapraszamy! Wstęp wolny!

Publikacja „Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim w początkach XIX wieku. Działalność Louise von Krockow” składa się z trzech tomów:
1) reprintu oryginalnego wydania Rath und That zu einem guten Werke z 1800 r., przechowywanego w Bibliotece PAN w Gdańsku,
2) tłumaczenia książki na język polski z naukowym komentarzem edytorskim Magdaleny Sachy Radą i czynem ku dobremu dziełu,
3) opracowania pt. Cicha Wielkość / Stille Größe Louise von Krockow (1749-1803) i jej wizja kobiecej edukacji w dwóch językach, polskim i niemieckim.


Hrabina Louise von Krockow (1749-1803) to fascynująca do dziś przedstawicielka czasów Oświecenia, znana wszystkim, których wanoga zawiodła na Nordę, do zamku i Muzeum Regionalnego w Krokowej. Wydawca jej traktatu pedagogicznego uwiecznił ją jako „cichą wielkość”. Po ponad dwustu latach Louise von Krockow nadal może nas inspirować jako silna, ciekawa postać kobieca swojej epoki: „amazonka na koniu”, inicjatorka przebudowy zamku, twórczyni parku w Krokowej, matka siedmiorga dzieci, dwukrotna mężatka (przy czym drugi mąż był młodszy o 27 lat…),  a także – a może przede wszystkim – jako dramatopisarka, epistolografka i autorka projektu edukacji dziewcząt, ówcześnie w zasadzie nieistniejącej.

Niniejsza publikacja opiera się właśnie na projekcie szkoły dla osieroconych i zubożałych dziewcząt, który Louise von Krockow opublikowała w 1800 r. w Królewcu. Pierwszy tom to reprint tegoż wydania, zaś drugi tom stanowi tłumaczenie traktatu na język polski. W trzecim tomie opisuję postać oświeceniowej Autorki w kręgu jej rodziny, przyjaciół i intelektualnych inspiracji. Ze wzruszeniem myślę o tym, że wiele lat temu w gdańskiej Bibliotece PAN rozcinałam karty jej książki, a dziś mogę podzielić się z Czytelniczkami i Czytelnikami barwną her-storią o mieszkance naszych pomorskich stron.

Magdalena Sacha

Organizator:
Dodatkowy katalog plików: oie_transparent_2.png

Wydawca:
Dodatkowy katalog plików: ggm_logo/ggm_logo_nazwa_poziom.png
Współwydawca:

Dodatkowy katalog plików: a_logo_wug1/logo_wug.png